Duben 2011

 Možná znáte ten vtip, kdy u moře sedí muž se založenýma rukama se dívá na moře. Přijde k němu druhý a povídá: "Člověče, když tady tak nečinně sedíš, proč tam aspoň nehodíš prut?" "A proč?" "No, chytneš rybu, ne? Můžeš ji prodat na trhu." A on pořád říká: "A proč?" "Protože si pak za to můžeš koupit třeba další dva pruty." "A proč?" "No protože na ně chytíš víc ryb, které můžeš zase prodat na trhu. Pak si za víc ryb můžeš koupit bárku a síť." "A proč?" "No protože si tím vyděláš na motorový člun, budeš si moci najmout lidi, kteří za tebe budou lovit ryby a ty pak můžeš klidně sedět a jen se dívat na moře." "No a co myslíš, že teď právě dělám...?"

 Kolik by si člověk ušetřil starostí, kdyby se pořád nehonil za větším a větším majetkem. Jenže ono to tak jednoduché zase není. Současná životní úroveň je stále nákladnější, a jak rostou životní nároky, roste i spotřeba energií a různého zboží. Lidé na to potřebují stále více peněz. Náš současný život je stále nákladnější na peníze. Bylo by teď velmi snadné sklouznout v našich myšlenkách k lacinému moralizování, že to tak být nemá, že máme být skromnější a méně nároční a pod. Jenže ty základní starosti o živobytí je nutné vzít vážně. Je příliš mnoho lidí, kteří nemohou sehnat práci, je kolem nás mnoho lidí, kteří, aby se v práci udrželi, musí v ní trávit všechen svůj čas a domů se chodí jenom vyspat, je mnoho sociálně slabých rodin, které potřebují všechno, jenom ne káravé rady o ještě větším uskromnění se. Máme i takové lidi vyzývat, aby se nestarali a nezajímali o to, jak se uživit? Ale Ježíš říká: „Nedělejte si starosti o zítřek!“ Ani o to, zda bude co jíst, zda bude co pít, zda budeme mít co na sebe…

 Hodně lidí považuje tento Kristův návod z evangelia za nezralý, primitivný, dětský a směšný. Což máme lenošit a potom hodit svoje úspory a zajištění do ohně? A potom příroda není vždycky klidná a pokojná. Ročně si zemětřesení, písečné bouře, záplavy vyžádají mnoho životů. Jen blázen si nedělá žádné starosti o budoucnost. Pán Ježíš však ví, co říká. Pán Ježíš není žádným snílkem. Celé evangelium dokazuje, že stál oběma nohama na této zemi. Prožil tolik starostí a měl úzkost před smrtí jako nikdo z lidí. Měl slabost pro budoucnost, myslel na svoji matku. Pán Ježíš nám svými slovy nedává uklidňující tabletky, abychom se oddali lenosti a nejevili o nic zájem. On zavrhuje jen takovou starost, která dopředu vylučuje Boha. Která dře a dře, jakoby vše záviselo toliko na lidské práci, a která nechce Bohu přiznat existenci. Tím se však strach z budoucnosti jen komplikuje, znásobuje a zatěžuje. Svým slovem v nás chce vyvolat velikou důvěru v Boha s otcovskými vlastnostmi: nezištností, obětavostí, dobrotou, starostlivostí. "Váš nebeský Otec přece ví, že to všechno potřebujete." Kdo přijme toto evangelium vážně a bude se snažit podle něho žít, přesto musí počítat s jediným problémem: Proč se muselo v životě to, či ono stát? Proč je bolest, neštěstí, choroba, smrt? Víra v nebeského Otce je sice ochrannou střechou pod kterou se dá bydlet, ale toto bydlení má často jen tu střechu, nemá však okna, a proto se zdá, že je okolo tma. Svatý Augustin praví, že se na světě nic neděje, co by Bůh nevěděl, co by nepřipustil pro naše dobro.

 Pohleďte, jak krásně svoji důvěru v Boží pomoc vyjádřila dnešní spisovatelka Maria Trappová v knize: "S písní kolem světa." Když se dozvěděli, že jejich banka, v které měli vložené všechny peníze, ohlásila úpadek, bylo pochopitelné, že její manžel byl blízko zoufalství. Dosud měli všeho dost, nyní jsou na mizině. Ona mu však dokázala s vírou v srdci říci: My přece nejsme chudí, my jen nemáme peníze. Jejich rodina byla skutečně věřící a tak doufala, že se všichni s touto novou realitou smíří a nepodlehnou zoufalství, že přišli o celý majetek. Věta z evangelia o hledání Božího království se jim stala heslem: „Hledejte nejprve Boží království a všechno ostatní Vám bude přidáno.“

 Člověk má sloužit Bohu a majetek má sloužit člověku. To je pořadí hodnot, které vede k pokoji a štěstí. Osobním vzorem správného uspořádání hodnot může být i královna Hedvika - "Boží služebnice." Myslíte si, že pohrdala stvořenými věcmi? Myslíte, že pohrdala knihami, hudbou, zábavou? Ne. Ale to všechno jí sloužilo. A díky tomu mohla sloužit Bohu službou chudým, opuštěným, sirotkům. Naše současnice Edita Steinová? Byla slavná jako autorka filozofických prací z oblasti morální filozofie a znalosti náboženství. Spolupracovala s významnými vědci Husserlem, Haideggerem. Přišel však čas, že zanechala vědeckou kariéru, vystavila se výčitkám okolí, vzdala se rodinného prostředí. Přijala křesťanskou víru a zavřela se do klášterního prostředí. To ji později stálo i život v Osvětimském táboře. Taková je opravdová odpověď na Kristovu výzvu: "Následuj mě!"

 Tím se ale, bratři a sestry, pro ty, kteří chtějí brát Ježíšova slova vážně, vynoří velký úkol: Snažit se denně rozpoznávat zbytečné starosti a zbavit se napětí a nepokoje ve své duši. Učme se osvobozovat se od těchto pocitů důvěrou, jakou má dítě ke svému Otci. Učme se bojovat o Boží nadvládu v nás, hlavně tehdy, když naše sobecké "já" nám chce rozkazovat, vládnout a zotročovat, když nás chce izolovat od ostatních a uzavírat do sebe. Učme se každou starost, každou úzkost, stres či napětí řešit spolu s Kristem. Jeden pán si ztěžka vydechl a poznamenal: "Jsem strašně unavený. Jsem unavený na smrt." Spolucestující, který chodí do kostela se překvapeně podívá a hovoří: "Ale vždyť včera byla neděle," "Ale, neděle… Já mám v neděli nejvíc práce, jako zedníka mě volají na tolik melouchů, že nevím, kde mi hlava stojí." Pán se opět ptá: "A co z toho máte? Stojí to zato? Povězte, půjdou za vás i na hřbitov ti, co vás zotročují?“ Unavený pán se nad tím zamyslel. Ale i tak bylo jeho místo v autobuse za týden prázdné. Dostal infarkt. Zdalipak my, bratři a sestry, nechceme zde žít déle? Proto si dejme do pořádku svou stupnici hodnot. Začněme důsledně uskutečňovat Ježíšovo slovo: Svobodně sloužit Bohu a neotročit svému nenasytnému "já" po pozemských požitcích. Jen toto pořadí hodnot vede k pokoji a štěstí. „Pane, ty buď mým jediným Pánem. Dej, ať hledám především tebe a tvou vůli. Ve všem a nadevšechno. Amen.“ P. František Salášek, Bělá nad Radbuzou

Pozvání na Velikonoční bohoslužby

V Horšovském Týně, v kostele Sv. Petra a Pavla:

Květná neděle ............. 10:30 hod.

Pondělí až středa ........... 18:00 hod.

Zelený čtvrtek ............... 18:00 hod.

Velký pátek ................... 18:00 hod.

- Křížová cesta ..... 17:00 hod.

Bílá sobota .................... 19:00 hod.

Velikonoční neděle ...... 10:30 hod.

- Srby ……………. 8:30 hod.

- Bělá /Radbuzou ... 9:00 hod.

- Semněvice …….. 15:00 hod.

- Miřkov ………… 17:30 hod.

Velikonoční pondělí ......... 10:30 hod.

- Horšov .............. 15:00 hod.